קבוצה יקרה, מי יכול/ה לסייע?

by yossikoren

קבוצה יקרה, מי יכול/ה לסייע?

by yossikoren

by yossikoren
זמן קריאה 2 דקות

נסו לדמיין את הסיטואציה הבאה: הזמנתם טכנאי מזגנים, אינסטלטור, חשמלאי או הכנסתם את הרכב למוסך, לא הייתם מרוצים מהעבודה שבוצעה. אתם הולכים למוסך אחר או מזמינים איש מקצוע נוסף ואומרים לו: תשמע היה כאן אחד שטיפלתי אצלו. שילמתי לו. אני לא ממש מרוצה. אתה מוכן לעשות את התיקונים הנדרשים בחינם, מה שכן, הקפה והעוגיות – עלי. תעצמו עיניים ונסו לדמיין מה תהיה תשובתו של אותו איש מקצוע?

נשמע לכם מוזר?, מופרך? לא אמיתי?, טעות.
זה קרה באחת מהקבוצות של הייעוץ הארגוני  בפייסבוק. אנשים שלמדו קורס ייעוץ ארגוני במסגרת אקדמית, לא היו מרוצים ממספר נושאים שנלמדו ולכן ביקשו השלמות. בחינם. הם כמובן הבטיחו לדאוג לכיבוד. באופן לא מפתיע יועצים ויועצות הציעו את עזרתם. הנימוק?, אנחנו בעד שיתוף ידע.

תופעה שנייה, שאני עד לה, מתרחשת לעיתים תכופות בקבוצות משאבי אנוש/ייעוץ. מנהלי משאבי אנוש, הדרכה ויועצים, בעיקר כאלה בתחילת דרכם המקצועית, עושים להם מנהג קבוע לבקש חומרים. בחינם. החל מתרגילים לסדנאות וכלה בתוכניות עבודה שנתיות בתחומי משאבי אנוש, הדרכה ועוד.

לטעמי, יש בבקשות האלה לא מעט חוצפה. הסיבה?, יועצים משקיעים (בעברית מדוברת זה נקרא לקנות בכסף, לרוב בדולרים)  ברכישת חומרים מקצועיים, ספרים, מנויים על ירחונים, סופרויז’ן, קורסים מקצועיים, קריאה, תכלול של חומרים ועוד. הידע הזה שנצבר ונרכש לאורך שנים, שווה כסף. רוצים לקבל אותו. בשמחה, תרכשו שעת הדרכה/סופרויז’ן. הציפייה לקבל בחינם את מה שאחר רכש בכסף, קיימת רק או בעיקר בתחום שלנו. נסו את הקונספט הזה עם עורכי דין, רואי חשבון או בעלי מקצוע אחרים. תראו מה תהיה תגובתם. לעומת זאת יועצים נענים בשמחה לבקשות אלה ומוכנים לספק חומרים בחינם.

תופעה “מקצועית” שלישית, חדשות לבקרים יש בקבוצות בפייסבוק פניות לקבל מענה לשאלות מקצועיות. מציגים מקרה ייעוצי ובקשות לפתרון. אני נדהם מהיכולות הפסיכוקינטיות, הטלקינטיות וקריאת המחשבות מרחוק כך שניתן לתת מענים בלי להכיר לעומק את הסוגיה והקונטקסט בו היא מתרחשת, לדוגמא, מי יכול לסייע לי בסיעור מוחות בנושא…(השלם את החסר).

אחרי שחלק מהאנשים בתחום שלנו פיתחו ושיכללו את כלכלת למי יש לתת לי בחינם, מסתבר שמאוד יקר ואולי גם לא משתלם לשלם ליועץ על שעות ייעוץ, הדרכה או סופרויז’ן.
אז… מי יכול/ה לשלוח תוכנית עבודה ותרגילים לסדנא להטמעת חזון ארגוני.

Top