כל תוכנית היא בסיס ל…נראה מה יהיה.

by yossikoren

כל תוכנית היא בסיס ל…נראה מה יהיה.

by yossikoren

by yossikoren
זמן קריאה 2 דקות

לפני הרבה שנים, העברתי יחד עם צביקה רול, עמית וחבר, קורסים לפיתוח מנהלים. אחד הנושאים היה תמ”ת (תכנון ממוקד תוצאות). הידוע גם כ – MBO, היום יש לזה שמות אחרים. באחד השקפים הראשונים שהצגנו במצגת הופיע המשפט הבא. כל תוכנית היא בסיס ל… וביקשנו מהמשתתפים להשלים את החסר. אם אני זוכר נכון, מרבית אם לא כל המשתתפים השלימו את המשפט כך: כל תוכנית היא בסיס לשינויים. כשאמרנו שכל תוכנית היא בסיס לביצוע, הסתכלנו עלינו כאילו נחתנו מכוכב אחר.

השבוע היו שתי תזכורת לכך ששום דבר לא השתנה. באחת, הפתעה, יישמו החלטה (נדיר בארצנו) אבל לא התארגנו בהתאם (מאוד לא נדיר בארצנו). בשנייה, שינו בפעם המי יודע כמה תוכנית כי התכנון היה לקוי (כשמתכננים צריך לקחת בחשבון היבטים מערכתיים. סוגיה שבארץ חמדת אבות לא תמיד עומדת בראש מעייניי מקבלי ההחלטות). בשני המקרים מדובר בכשל יסודי המאפיין את מדינת ישראל. תכנון וביצוע.

המקרה הראשון: פינוי שדה דב. היו החלטות בנושא. אחת ההפתעות של חלק מהגורמים המעורבים הייתה שבעצם מיישמים החלטה. (מגמה חדשה ומבורכת בישראל), הבעיה הייתה שההערכות שנדרשה לקראת הסגירה, כמו הרחבת כביש 90, רכבת מהירה לאילת ועוד. לא בוצעו. למה שיבוצעו?

המקרה השני הוא תמא 38. מנהל התכנון רוצה לבטל את תמא 38 ובמקומה להוציא לפועל תוכניות שעוסקות ברבעים שלמים. הסיבה, על פניו מוצדקת, העדר תשתיות עירוניות. יש התחדשות של בתים, אך כיוון שכדי לעודד את היזמים לבנות הם לא משלמים היטלי השבחה. התוצאה, אין לרשויות את האמצעים לפתח תשתיות עירוניות ראויות, שלא לדבר על העדר תחבורה ציבורית ועוד. תכנון לקוי ויישום לקוי (התוכנית עברה לא מעט שינויים והתאמות ועכשיו רוצים לבטלה קליל).

המשותף לשני המקרים האלה הוא הצורך בתכנון וביצוע לטווח ארוך. משהו שישראל לא ממש מצטיינת בו. יש לכך הרבה מאוד סיבות. לא אכנס אליהן. גם כשיש תכנון אין ביצוע, החלטות מתעכבות ולא יוצאות אל הפועל. בסוף משנים את התוכנית, מקימים עוד וועדה, מעבירים זמן כדי לפנות מקום לעוד זמן. או שהפריץ ימות, או שהכלב ימות, או שהמשיח יגיע.

דבר אחד ברור, לא ניתן לנהל מערכת ארגונית גדולה כמו סטראט אפ קטן. זה פשוט לא עובד. האלתור, המהירות, היכולת לשנות כיוון ועוד שעובדים מצוין בחברה קטנה, לא יפעלו במערכת גדולה. ישראל היא כבר לא מערכת קטנה, היא ארגון גדול. והכשל בתכנון וביישום ניכרים בתוכניות בעיקר אלה שהן לטווח ארוך.

כמו שאמרו לנו, לפני שנים, משתתפי הקורסים, כשביקשנו מהם להשלים את המשפט: כל תוכנית היא בסיס ל…
התשובה שלהם רלבנטית גם כיום :עזוב, אותך, באמא’שך כשנגיע לגשר, נעבור אותו.

התמונה, להמחשה בלבד.

Top
שינוי גודל גופנים
ניגודיות