פלטפורמה vs פייפליין.

by yossikoren

פלטפורמה vs פייפליין.

by yossikoren

by yossikoren
זמן קריאה 2 דקות

תסתכלו על התמונה למטה. כך נראה שינוי.
זהו צילום מתוך דה מרקר (פרינט) שפורסם ב – 5.8.2018, כשאפל הגיעה לשווי של מליארד דולר. ניתן לראות את השינוי המתרחש לאורך השנים, מעבר מכלכלת פייפליין לכלכלת פלטפורמה. שווי השוק הגדול ביותר של החברות בארצות הברית הוא לחברות שיש להן פלטפורמות או שהן פלטפורמות עסקיות.

הסבר קצר.
מהי כלכלת פייפליין? זו כלכלה של קו ייצור. בפשטות ניתן לתאר זאת ע”י קניית חומרים שונים, הרכבת מוצר ומכירתו בערוצי הפצה שונים. הרווח מגיע מהחיסכון לאורך קו הייצור והפער בין עלויות הייצור לבין מחיר המכירה. לדוגמא, מכונית.

מהי כלכלת פלטפורמה?. כלכלת פלטפורמה היא כלכלה שיוצרת ערך באמצעות תשתית המאפשרת פעילות וממשקים בין משתתפים שונים חלקם חיצוניים למערכת.
לדוגמא: אמזון היא פלטפורמה המוכרת מוצרים אבל גם מאפשרת לאחרים למכור מוצרים תוך תשלום עמלה מסוימת לאמזון. כלומר הרווח של אמזון לא מגיע רק מהפעילות שלה אלא מהיכולת שלה להפגיש מספר רב של משתמשים שחלקם אינם עובדי אמזון. מי שרוצה להבין יותר בנושא מוזמן לקרוא את הספר PLATFORM REVOLUTION

חברת אפל היא גם פייפליין וגם פלטפורמה. היא גם מייצרת ומוכרת מכשירים אייפונים, טאבלטים ומחשבים, וגם בעלת אפל סטור שבה כותבי אפליקציות שאינם עובדי אפל יכולים להעלות אפליקציות ולמכור אותם למשתמשים. אפל בעצם מאפשרת למפתחים להסתייע בפלטפורמה שלה כדי להגדיל את השוק לממדים עצומים תוך יצירת ערך לכולם. למשתמשים, למפתחים וכמובן לאפל עצמה.

כלכלת הפלטפורמה משנה ותשנה בעתיד תעשיות שלמות. בתחום הבריאות, החינוך, התחבורה, עריכת דין ועוד. כמעט כל תחום בחיינו יהיה על פלטפורמה כזו או אחרת ונצטרך להתאים עצמנו. לדוגמא IOT שישפיע על כולנו.

ארגונים מנהלים ופלטפורמה
לכלכלת פלטפורמה יש השלכות מרחיקות לכת על ארגונים. הגבולות הארגונים מטשטשים, המבנה הארגוני המוכר של פירמידה יעבור התאמות והשטחה, עבודת ממשקים ושיתופי פעולה יהפכו לדרישות יסוד כדי להצליח, מדדי ה – KPI  יצטרכו לעבור התאמות ושינויים, הפלטפורמה מאפשרת יצירת מסדי נתונים וביג דאטה שיאפשרו לדייק יותר פעילות לקוחות, שלא לדבר על הניהול והמנהיגות. בפלטפורמה יש פחות שליטה. יש יותר השפעה. המנהלים ידרשו לעשות את התאמות הנדרשות. לא כל מי שפועל על הפלטפורמה הוא עובד הארגון. קרוב לוודאי שתהיינה אפשרויות העסקה נוספות מעבר לעבודה שכירה.

איך צריכים להיערך?
הנהלות גם של ארגונים קטנים ובינוניים צריכות לקיים מפגשים בהם יכירו את כלכלת הפלטפורמה, ינסו לנתח את ההשלכות על המערכת הארגונית ולהבין כיצד הן צריכות להיערך ולהתאים עצמן. לבחון כיצד מוצרים קיימים ועתידיים יכולים להשתלב בכלכלת הפלטפורמה. זה נכון כמעט לכל תחום בתעשייה. גם ארגונים שעובדים בפייפליין ידרשו לבחון כיצד להכניס או להיכנס לפעילות של פלטפורמה כדי להמשיך להישאר רלוונטיים.
ושוב, תסתכלו על התמונה. כך נראה שינוי. תהיו שם כשזה יקרה.

Top
שינוי גודל גופנים
ניגודיות