הפוך גוטה הפוך!!!

by eplaceyossi

הפוך גוטה הפוך!!!

by eplaceyossi

by eplaceyossi
זמן קריאה 2 דקות

בוויקיפדיה אלכימיה מוגדרת כ”ענף של חקר חומרים בטבע…שבין מטרותיו מציאת הדרך להפיכת מתכות פשוטות וזולות למתכות אצילות ויקרות כמו זהב וכסף…”. האלכימיה של ארגונים ומנהלים היא התמודדות עם השאלה איך להפוך עובדים טובים למצוינים. יש לכך אין ספור נוסחאות, גישות ותפיסות. אבל יש גם אלכימיה בכיוון ההפוך. יש ארגונים ומנהלים שמצליחים להפוך עובדים מצטיינים “לראש קטן”. לנוסחה 5 כללים מרכזיים, אם תיישם אותם לא תוכל לפספס:

 1.  אל תתגמל עובד מצטיין. אין שום סיבה לתגמל ולתמרץ עובד מצטיין שהצליח במו ידיו לשווק את הארגון שלך ללקוחות, ולהכניס לך כסף רב. בשביל זה הוא מקבל שכר…לא?. חוץ מזה המצב קשה, יש מיתון, כל יום קוראים על עובדים חדשים המפוטרים. אז שיגיד תודה שיש לו בכלל עבודה. תגמול כספי…אולי… בחלומות.

 2.   אל תפרגן. אם תפרגן לעובד הוא עלול לחזור לסעיף 1 ולדרוש תגמול. לכן פעל לפי הכלל: אם לא מפרגנים לא מתגמלים.

 3.  אל תקדם את העובד המצטיין לתפקיד בכיר יותר. אם תמנה את העובד לתפקיד בכיר יותר הוא עלול לרצות, חס וחלילה, את מה שמופיע בסעיף 1, תגמול בהתאם לתפקיד החדש. בנוסף אם תמנה אותו לתפקיד חדש לא תוכל להוציא לפועל את סעיף 4.

 4.  מנה מקורבים. אנשי שלומך, גם אם הם חסרי הכשרה וניסיון מקצועי בתחום עסקו של העובד או ניסיון חסרי ניסיון ניהולי כלשהו, המכשירים אותם להיות המנהלים. בכך תבטיח כי זה שמונה על ידך ישמור לך אמונים, יהיה חייב לך. איזה כייף זה. ע”י הוצאה לפועל של סעיף 4 אתה מעביר מסר חשוב נוסף בארגון: הצטיינות אינה תנאי לקידום, קשרים עם המנהל כן. שכולם ידעו מי הבוס כאן. איזה כייף זה כשיש  כוח?.

 5. אל תתייעץ עם העובד. תפקידו של העובד לעבוד ולבצע הנחיות, מטלות ומשימות. יש מנהלים ויש עובדים. אז מה אם העובד כבר שנים בתפקיד, בעל ניסיון, ידע ויכולות מוכחות. זה אומר שצריכים להתייעץ איתו?, תנחית עליו!!!, רצוי בטון נוזף, מוסרני ומטיף,  הוא יהיה חייב לבצע, כי אין ברירה, כי אין מה לעשות ואה כן…יש מיתון. חוץ מזה אנחנו דוקטורים והוא כולה מה….לארגונים ומנהלים שיפעלו עפ”י כללי האלכימיה ויישמו נוסחה זו, מובטח כי גם העובד המצטיין ביותר ייהפך במהרה ל”ראש קטן”, אחד שמחכה להזדמנות לעזוב או כזה שבמקום לתרום למקום העבודה מגיע אליה כל יום עם מחשבה של מה הוא עושה שם.יש כל מיני אלכימאים, כאלה שהופכים מתכות פשוטות לזהב וכאלה שהופכים מתכות יקרות לכלום. על האחרונים נאמר בסרט מציצים “הפוך גוטה, הפוך !!!” 

כל קשר בין הכתוב בפוסט זה ובין המציאות מקרי בהחלט. 

אם נעשה קישור כלשהו, הוא על אחריותו הבלעדית של הקורא. 

2 Comments

 1. נחמד מאוד. יש כמובן עוד כמה.

  6. פה זה לא דמוקרטיה – חשוב שהחלטות חשובות יתקבלו פה אחד (הפה של הבוס כמובן).

  7. החלפת דעות עם הממונים – על העובד להכנס לישיבה עם הדיעות שלו, ולצאת עם הדיעות של הממונים.

 2. בימבה
  תודה על התגובה.
  אכן עוד שתי נקודות שבהחלט מקדמות את האלכימיה של הפיכת עובד עם ראש גדול לראש קטן.
  שזו אומנות ניהולית מדהימה. 😀

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Top
שינוי גודל גופנים
ניגודיות