תחליטו אתם…

by yossikoren

תחליטו אתם…

by yossikoren

by yossikoren
זמן קריאה 2 דקות

לפני מספר שנים, הייתי צריך להכין מצגת על שינוי ארגוני. נעזרתי בנעם מנלה, אחד האנשים המוכשרים שאני מכיר. הוא הפנה את תשומת ליבי לאתר של עיריית תל אביב, שעורכת סקרים ושואלת את התושבים בנוגע להשקעת כספים בפרויקטים הקשורים לסביבת המגורים שלהם. הנחת העבודה היא שהתושבים יודעים טוב יותר מהעירייה מה כדאי, רצוי ומהם סדרי העדיפויות הנכונים להשקעה בסביבתם הקרובה. שמחתי לגלות שהעירייה מבינה שבעידן של היום יש צורך בשיתוף ולא בהכתבה.

בעיתון דה מרקר התפרסמה הכתבה הזו שעוסקת בשיתוף תושבים בקבלת החלטות. עיריות ממשיכות להוביל את קו השיתוף. היתרונות ברורים, שיתוף, פחות התנגדויות, מתן מענה רלוונטי לבעיות, שביעות רצון גדולה יותר של התושבים. כולם מרוויחים.

בפוסט שכתבתי לפני כשנה התייחסתי לכלכלת פלטפורמות. הארגונים המובילים בעולם היום, הם פלטפורמות מרובות שחקנים המאפשרות גם למי שלא חבר/עובד בארגון לקחת חלק בתהליכים העסקיים. יש בכך הרבה מאוד יתרונות. אפשר לקרוא עליהם גם כאן. לא עוד סקרי שביעות רצון, שולחנות עגולים, תיבת הצעות ועוד פתרונות מפעם, אלא בניית מערכת הנמצאת ברשת ומאפשרת שיתוף, העלאת רעיונות, הצעות ועוד, מצד כולם, עובדים, לקוחות, ספקים ושאר בעלי העניין שנמצאים בקשר עם החברה. הפתיחות הזו יוצרת אנרגיה, ומאפשרת לארגון התחדשות מתמדת. הטכנולוגיה קיימת. כל מה שצריך הוא אומץ ניהולי. ליישם את הרעיונות הטובים. ויהיו הרבה מאוד.

אבן הנגף המקשה על יישום גישת פלטפורמה בארגונים נמצאת בהנהלה. למרות היתרונות הברורים, יש חיסרון אחד. אובדן שליטה של ההנהלה על נושאים שהיו בתחום אחריותם הבלעדית. חלק מההנהלות מתנהלות בשיטת המפל. הרעיונות, השינויים, ההנחיות מגיעות מלמעלה, ומונחתות כלפי מטה, כמו מפל. באימוץ תפיסת הפלטפורמה הנהלה מוותרת ביודעין על חלק מהשליטה שלה בארגון. הארגון הופך להיות שטוח יותר, פתוח יותר, קשוב יותר, שוויוני יותר וכן… גם קשה יותר לניהול ושליטה.

חשוב להדגיש. לא מדובר על אימוץ טכניקה או כלי חדש. אלא על אימוץ דרך חשיבה חדשה ושונה ממה שהיה נהוג עד כה. הנהלות נדרשות להגדיר מחדש את יחסי הכוח, השליטה, תפיסת הניהול והמנהיגות שלהן וכיצד הן נפתחות לאקו סיסטם בו הן פועלות ומאידך עדיין שומרות על כיוון, ודרך. זה דיאלוג מעניין בין מה שאני מכנה הנהר והגדות. לנהר יש כיוון זרימה (ההנהלה/הארגון) אבל מי שמעצב את הדרך הן הגדות (הפלטפורמות).

אימוץ גישת הפלטפורמות עשתה טוב, לארגונים שונים, גם לעיריות. סביר להניח שהיא תעשה טוב גם לארגון שלכם.

להרצאה בנושא מוזמנים לפנות אלי.

Top
שינוי גודל גופנים
ניגודיות